Niesłyszący

PILNE! Uwaga producenci starający się o wsparcie w związku z embargo rosyjskim

W związku z ukazaniem się w dniu 30.08.2014 r. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z dnia 29 sierpnia 2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz. U. UE L 259 z 30.08.2014 r., str. 2), a co z tym idzie obowiązkiem rozpoczęcia raportowania do KE informacji o złożonych powiadomieniach ARR, przypomina producentom o uzupełnieniu formularzy i składaniu kolejnych do Oddziałów Terenowych. Wsparcie dla poszczególnych krajów będzie przyznawane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, dlatego prosimy o pilne potraktowanie naszego apelu.

Mechanizm obejmuje działania związane z :

- zielonymi zbiorami

- niezbieraniem

- wycofaniem produktów na cele charytatywne, lub inne cele

- W przypadku producenta indywidualnego maja zastosowanie poniższe warunki:

a)  Wsparcie dla zielonych zbiorów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów i dla których  zbiory jeszcze się nie zaczęły;

b)      środki w zakresie niezbierania nie będą przysługiwały w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie cyklu produkcyjnego;

c)      zielone zbiory i niezbieranie plonów w żadnym wypadku nie są stosowane jednocześnie w odniesieniu do tego samego produktu i tego samego obszaru.

 

- W przypadku organizacji producentów  środki w zakresie niezbierania plonów mogą przysługiwać nawet w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego. W takich przypadkach kwoty wsparcia, zostają proporcjonalnie obniżone z uwzględnieniem produkcji już zebranej ustalonej na podstawie rejestrów magazynowych i ksiąg finansowych danej organizacji producentów. Wsparcie do zielonych zbirów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów.

 

- W przypadku wycofywania produktów w celu przekazywania ich do organizacji charytatywnych wsparcie dotyczy zarówno organizacji producentów jak i producentów indywidualnych.  W przypadku producentów indywidualnych jest możliwość wycofywania na rzecz organizacji charytatywnych z plantacji z których wcześniej dokonywano zbiorów

 

Definicje

„zielone zbiory” -  oznaczają łączne zbiory niedojrzałych, nie nadających się do sprzedaży produktów na danym obszarze. Przedmiotowe produkty nie mogą być uszkodzone przed rozpoczęciem zielonych zbiorów z powodu warunków klimatycznych, choroby lub innych powodów.

„niezbieranie” oznacza zakończenie obecnego cyklu produkcyjnego na danym obszarze, w przypadku gdy produkt jest dobrze rozwinięty i jest solidnej i właściwej jakości handlowej. Zniszczenie produktów w wyniku niekorzystnych zjawisk klimatycznych lub chorób nie jest jednak uważane za niezbieranie.

Zielone zbiory oraz niezbieranie są czynnościami dodatkowymi i niezwiązanymi z normalnymi metodami  uprawy.

 

Kompletne powiadomienia będą przedmiotem kontroli na miejscu przez pracowników ARR.

Wszystkie informacje dotyczące powiadomień oraz wzory formularzy znajdują się na stronie Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl .

Jednocześnie informujemy iż ze względu na  wyjątkową sytuację, czas pracy Oddziałów Terenowych został wydłużony do godziny 18.00 a ponadto działa Telefoniczny Punkt Informacyjny 22 661 72 72 .

 FORMULARZ - Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia wycofania owoców lub warzyw w związku z brakiem możliwości sprzedaży spowodowanym rosyjskim embargiem


Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowano komunikat:

"Komisja Europejska ogłosiła 30 sierpnia 2014 r. pakiet stabilizujący rynek owoców i warzyw w związku z wprowadzonym przez Rosję embargiem. Wdrażany jest on przepisami rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z 29 sierpnia 2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014. Głównym instrumentem stabilizacji jest wycofanie określonych w powyższych przepisach produktów z rynku, za które będą przysługiwały producentom rekompensaty.

Nadzwyczajne środki unijnego wsparcia będą przyznawane w odniesieniu do następujących produktów, niezależnie od sposobu ich uprawy:

- pomidory,

- marchew,

- kapusty,

- słodka papryka,

- kalafiory i brokuły,

- ogórki,

- pieczarki,

- jabłka,

- gruszki,

- śliwki,

- owoce miękkie (maliny, porzeczki czarne, białe lub czerwone, żurawiny, borówki czarne i pozostałe owoce z rodzaju Vaccinium),

- winogrona stołowe,

- kiwi.

Produkty wycofane z rynku mogą być przeznaczone na:

- bezpłatną dystrybucję,

- spasanie,

- przetwórstwo na bioetanol przeznaczony na cele nieżywnościowe,

- przetwórstwo na biogaz,

- zielone zbiory i niezbieranie.

Najwyższą stawkę płatności otrzymają producenci rolni przeznaczający owoce i warzywa na bezpłatną dystrybucję. Maksymalne kwoty wsparcia dla produktów objętych nadzwyczajnym wsparciem Unii Europejskiej (w zł/kg) podane są w poniższej tabeli.

Wymienione wyżej działania obejmują okres od dnia 18 sierpnia do dnia 30 listopada 2014 r. Uprawnionymi do otrzymania wsparcia są zarówno uznane organizacje producentów realizujące Program Operacyjny, jak i pozostali producenci. Rekompensaty przysługujące za przeprowadzone działanie będą wypłacane później.

Z uwagi na bardzo ograniczony budżet, jaki Komisja przewiduje na wsparcie producentów, który wynosi 125 mln EUR dla wszystkich państw członkowskich i możliwe szybsze, tj. przed dniem 30 listopada br. jego wyczerpanie, istotne jest jak najszybsze i rzetelne przekazywanie powiadomień dotyczących wybranego działania oraz ilości produktów i powierzchni nim objętych do właściwych oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Stawki pomocy UE w zł/kg za przeprowadzenie operacji wycofania z rynku, „zielonych zbiorów” i „niezbierania” (przyjęto średni kurs 1 EUR = 4,1 PLN) (.pdf 150,31 kB) "