Niesłyszący

Bezpieczne Wakacje 2022 - Apel KPPSP w Busku-Zdroju

Rozpoczęły się wakacje. Jest to okres urlopów, kiedy chętnie wyjeżdżamy wypoczywać. Sprzyjają temu lato - słońce, lejący się żar z nieba.

Podczas wakacji strażacy zwracają uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wypoczynku. Promując szczególne uczulenie na bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, w górach oraz w lesie zarówno podczas indywidualnego wyjazdu czy tez grupowych wycieczek.

Pragniemy przekazać Państwu kilka rad, dzięki którym być może uda się uniknąć choć niektórych tragedii:

Bezpieczeństwo nad wodą

 1. Pływać należy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie znajduje się ratownik WOPR. Nie wolno pływać w miejscach, w których kąpiel jest zakazana -o fakcie tym najczęściej informują znaki i tablice. Nie wolno także pływać w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 2. Należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska na którym się znajdujemy oraz uwag i zaleceń ratownika WOPR.
 3. Nie należy wchodzić do wody, której temperatura wynosi poniżej 14 °C; optymalna temp. wody do kąpieli wynosi 22 - 25 °
 4. Nie wolno pływać podczas burzy, mgły oraz podczas gdy wieje porywisty wiatr.
 5. Nie wolno skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić całe ciało wodą - unikniemy wówczas wstrząsu termicznego, którego skutki mogą być
 6. Nie należy pływać w miejscach, gdzie znajduje się dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy
 7. Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. W takich miejscach absolutnie zabronione są skoki na tzw. „główkę".
 8. Nigdy nie wolno pływać po spożyciu alkoholu.
 9. Nie wolno wypływać w głąb jezior, rzek czy zbiorników wodnych na materacach, małych pontonach, kołach ratunkowych oraz innych środkach pływających, które są mało stabilne, gdyż większa fala czy silniejszy wiatr może doprowadzić do wywrotki.
 10. Kąpiąc się w kąpieliskach należy zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas. Może się okazać, że ktoś potrzebuje właśnie pomocy. Jeśli nie będziesz mógł sam mu pomóc - zawiadom innych.
 11. Nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływackich. W przypadku wystąpienia bolesnego skurczu mięśni należy zachować spokój i położyć się na plecach - ból powinien minąć.

Te kilka powyższych zasad powinno wystarczyć, aby bezpiecznie spędzać upalne wakacyjne dni nad wodą.

Apelujemy do Państwa, aby zwracać szczególną uwagę na to, co robią nasze dzieci, gdzie spędzają wolny od zajęć czas. Nie pozostawiajmy ich bez należytej opieki. Pozwoli to na pewno w znacznym stopniu zapobiec wielu tragediom.

 

Bezpieczeństwo podczas burzy

 1. Podczas burzy lub wichury nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie lub wyładowania atmosferyczne - pioruny mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia, a nawet życia!
 2. Nie używaj podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz go!
 3. Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym, odejdź od metalowych obiektów takich jak siatki ogrodzeniowe, słupy energetyczne lub maszty i jak najszybciej ukryj się w najbliższym budynku.
 4. Gdy burza zastała cię w terenie otwartym, nie staraj się przed nią Nie biegnij! Oddal się małymi krokami od wysokich drzew i poszukaj schronienia na obniżonym terenie (wąwóz, dolina). Przykucnij i spokojnie przeczekaj nawałnicę.

Bezpieczeństwo podczas grillowania

 1. Grillujemy tylko na świeżym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie przenośmy grilla do zamkniętych pomieszczeń, może to doprowadzić do zaprószenia ognia lub w przypadku braku odpowiedniej wentylacji do zaczadzenia.
 2. Przed rozpaleniem upewnijmy się czy grill jest ustawiony w sposób stabilny, zabezpieczający przed łatwym przewróceniem, z dala od drzew i krzewów
 3. Do rozpalania nie używajmy substancji łatwo zapalnych poza typowymi rozpałkami, które możemy kupić w sklepach. Do rozniecania ognia stosujmy specjalne dmuchawy. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy żarzącego się węgla cieczami łatwo zapalnymi.
 4. W bezpośrednim sąsiedztwie grilla miejmy zawsze przygotowaną butelkę z wodą, przy pomocy której będziemy mogli skutecznie przygasić płomień.
 5. Nie pozostawiajmy palącego się grilla bez nadzoru osób dorosłych W przypadku, gdy znajdują się z nami małe dzieci pamiętajmy, aby po rozpaleniu zabezpieczyć rozpałki, szczególnie te w płynie.
 6. Przed powrotem do domu sprawdźmy, czy grill został dokładnie zagaszony.

Bezpieczeństwo w lesie, na kempingu czy podczas ogniska

 1. Wszyscy uwielbiamy relaks i przebywanie w lesie. Nie wolno jednak zapominać o zasadach, które pozwolą spędzić ten czas miło i bezpiecznie.
 2. Przebywając w lesie należy zachowywać się tak, aby nie stwarzać zagrożeń, nie niszczyć i nie zanieczyszczać lasu - ale także nie przeszkadzać jego mieszkańcom, ani innym odpoczywającym w lesie.
 3. Ogniska rozpalaj tylko w miejscach oznakowanych - czyli w takich, które są do tego przygotowane! Dokoła ogniska należy kamieniami wyznaczyć tzw: „krąg bezpieczeństwa"- zapobiegający niezamierzonemu rozprzestrzenieniu się
 4. Należy zachować odpowiednią odległość od najbliższych drzew. Nigdy nie wyrzucaj w traw' nie zagaszonych niedopałków!!!
 5. Bądź ostrożny paląc świeczki w namiocie. Zgaś płomień, zanim udasz się spać. Nieostrożne obchodzenie się z ogniem może być przyczyną pożaru

 

Bezpieczeństwo przy pracach polowych

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych w okresie letnim przypominamy o zasadach bhp podczas użytkowania ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, obsługiwania zwierząt i stosowania środków ochrony roślin. Pamiętajmy o konieczności:

 • wyposażenia maszyny w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy.
 • dbania o bezpieczeństwo prac na wysokości - w pomieszczeniach gospodarczych, wykopach, zbiornikach i na drabinach
 • utrzymywania ładu i porządku na terenie obejścia.
 • wykonywania pracy w odzieży roboczej oraz obuwiu o należytej przyczepności do podłogi i usztywniającym nogę w stawie skokowym, a także wyposażeniu w odpowiednie ochrony pracy.

Przypominamy również o:

 • wyłączaniu silników ciągników przed wyjściem z kabiny i wykonywaniu wszelkich napraw maszyn przy wyłączonym napędzie.
 • zakazie przewożenia osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci w czasie prac rolnych!

Przypominamy o konieczności zapewnienia im opieki i niepozostawiania ich samych.

Również z uwagi na dzieci apelujemy o oddzielenie części mieszkalnej od produkcyjnej i stworzenie w gospodarstwie bezpiecznych miejsc do zabawy.

Przypominamy także o zakazie powierzania niektórych prac, zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, dzieciom poniżej 16 lat.

Miejmy na uwadze, że niestety każdego roku w okresie letnim dochodzi do tragicznych wypadków w rolnictwie z udziałem dzieci. Przestrzegajmy zatem zasad bhp podczas prac w polu czy w czasie użytkowania maszyn rolniczych i nie pozostawiajmy bez nadzoru dzieci w tym czasie.