Niesłyszący

Wiślickie Święto Plonów 2022

 O godz.14.00 w naszej pięknej, zabytkowej bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta dziękczynna za zebrane zbiory. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Waligórski, proboszcz parafii, a piękną oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Wiślica.

Po wspólnych modlitwach zgromadzeni w uroczystym orszaku przeszli na plac dożynkowy, gdzie odbyła się dalsza część rolniczego święta. Korowód prowadziła wspomniana już orkiestra dęta, na ludowo przygrywała także kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Wiśliczanie".

W chwili, gdy plac zapełnił się po brzegi na scenie pojawił się prowadzący imprezę Artur Haruza. Dyrektor miejscowej szkoły serdecznie i ciepło powitał wszystkich zgromadzonych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Honorowy obywatel Wiślicy poseł na sejm Krzysztof Lipiec, poseł na sejm Michał Cieślak, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego  Anna Karwat wraz z zarządem banku, kierownicy jednostek organizacyjnych, samorządowcy z sąsiednich gmin a także radni i sołtysi z terenu naszej gminy.
Oficjalne przemówienia były kolejnym punktem uroczystości. Gospodarz gminy Jarosław Jaworski przyjął od starostów dożynek pani Olgi Malary z Kobylnik i pana Czesława Jagusia ze Skotnik Górnych, bochen chleba i głęboko pokłonił się rolnikom dziękując im za całoroczną ciężką pracę na roli.

W programie dożynek nie  zabrakło rozrywki. Najpierw na estradzie w części obrzędowej wystąpili  artyści ludowi: Zespół Pieśni i Tańca „Wiśliczanie” , zespół śpiewaczy „Przystań” oraz kapela ludowa „Mierzawa”.  Potem przyszedł czas na kolejne punkty programu. Drużyny  z poszczególnych miejscowości  próbowały swoich sił w przeciąganiu liny. Zawody wygrała  drużyna z Łatanic.  Na dożynkach stanęły stragany z pamiątkami i jedzeniem. Można było zjeść grillowaną kiełbaskę,  czy pieczonego świniaka. Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy przygotowały  smakołyki regionalne. Na stoiskach znalazły się m.in. pierogi, bigos, leczo, fasolka po bretońsku, żurek i wiele rodzajów przepysznych ciast. To była świetna  okazja  by popróbować  różnych potraw.

Dla dzieci przygotowano wesołe miasteczko, były pompowańce i karuzela. Mieszkańcy mogli skorzystać z przejażdżki bryczką.

Gwiazdą wieczoru był zespół Milano , który zgromadził przed sceną tłumy ludzi podczas swojego 1,5 godzinnego występu.  Zwieńczeniem tego dnia była zabawa taneczna do białego rana z zespołem „Revel”.